ولاگ چیست؟ ولاگر کیست؟

ولاگ چیست؟ ولاگر کیست؟

ولاگ یا ویلاگ چیست؟

سلام خدمت همراهان ارزشمند آکادمی انار، در این مقاله ارزشمند قرار درباره ولاگ و ولاگری صحبت کنیم یا به قول بعضی از دوستان ویلاگ و ویلاگری که حالا شاید هر دو درست باشه اما به نظر من ولاگ درست تره! در این مقاله مفصل درباره اینکه ولاگ چیست؟ ولاگر کیست؟ و چگونه ولاگر شویم صحبت می‌کنیم پس حتماً با این مقاله هیجانی همراه ما باشید…

اما حتما با واژه بلاگری که آشنا هستید اگر نیستید که یه سر به مقاله چگونه بلاگر شویم؟ بزنید اونجا هم یه مقاله کامل درباره بلاگری نوشتیم که خوندنش خالی از لطف نیست و کلی اطلاعات هم اونجا با شما به اشتراک گذاشتیم. اما موضوع این مقاله یکم متفاوت تر ولاگ با بلاگ یکم فرق داره اما چه فرقی؟

ولاگ چیست؟ ولاگر کیست؟

ولاگ یا بلاگ؟

ولاگ به معنای تولید محتوای ویدئویی یا ویدیو بلاگ است برخی معتقدند که مخفف کلمه Video Blog هست و خلاصه و مختصر میشه VLOG یا وِلاگ اما باید بدونید که ولاگ با بلاگ کمی متفاوت است اگر تخصصی به قضیه نگاه کنیم امروزه به همه اشخاصی که محتوا نشر می‌دهند بر پایه پرسونال برندینگ می‌گوییم بلاگر اما تخصصی به قضیه نگاه کنیم کسی که محتوای متنی در کنار تصویر می‌کند را باید بلاگر بدانیم و کسی که محتوای ویدیویی منتشر می‌کند را ولاگر بدانیم. به یک محتوای ویدیویی ولاگ می‌گوییم و به کسی که اون محتوا ویدیویی رو میسازه ولاگر می‌گوییم.

اینستاگرام امیرحسین فخاری - آموزش اینستاگرام - آموزش بلاگری - آموزش کسب و کار

محدود کردن و اسیر شدن در کلمات و ریشه های آن خیلی جایز نیست مهم این است که شما درک کنید که ولاگ و بلاگ چیست؟ البته ولاگ می‌تواند زیر مجموعه ای از بلاگ باشد و اگر هم کسی که ویدیو تولید می‌کند را بلاگر بشناسیم یا بنامیم خطای نابخشودنی انجام ندادیم پس عقیده دارم که خیلی درگیر کلمات نشوید و بدانیم که هر روز علم در حال پیشرفته و این کاملاً اشتباست که کسانی بلاگ کردن را فقط مختص وب سایت ها و به شکل و شمایل سنتی خود بسنجند زیرا که امروزه یک بلاگر می‌تواند وب سایت یا وبلاگ شخصی نداشته باشد و از یک پیج اینستاگرام یا کانال یوتیوب بهره ببرد.

ولاگر کیست؟

بلاگر Blogger و ولاگر Vlogger چیست؟

خب پس تا اینجا کاملاً فهمیدیم که بلاگر Blogger کیست و به چه کسی گفته می‌شود و ولاگر Vlogger چه تفاوتی با بلاگر دارد. اما مختصر در ادامه یک خط توضیح روان تر می‌دهم که با درک کاملی ادامه مقاله را بخوانید.

بلاگر Blogger: شخصی است که یک محتوا بر پایه متن و تصاویر را به اشتراک می‌گذارد این محتوا می‌تواند درباره زندگی شخصی خود یا دیگران باشد و یا یک نقد یا آموزش درباره یک حوزه تخصصی باشد.

ولاگر Vlogger: ولاگر شخصی است که یک محتوای ویدیویی را تهیه و به اشتراک می‌گذارد این محتوای ویدیویی می‌تواند مستند کوتاهی از یک روزمرگی او باشد و یا یک آموزش پخت غذای خانگی و یا ویدیو سفر به جزیره ماداگاسکار وی باشد پس شما از هر چیزی می‌توانید یک ولاگ تهیه کنید (محتوای ویدیویی) زیبا نیست؟

 

کجا ولاگ درست کنم؟

خب شاید جواب این سوال را بدانید و یا با رسیدن به این قسمت از مقاله برای شما سوال پیش بیاد خب حالا من کجا میتونم ولاگ درست کنم؟ چجوری باید ولاگ درست کنم؟ و اصلا به چه محتوای ویدیویی ولاگ می‌گویند؟ چه استانداردهای برای یه ولاگ خوب وجود دارد؟ همه این ها را در ادامه پاسخ خواهیم داد.

امروزه بیشتر کاربران محتوای ویدیویی خود را یا در اینستاگرام منتشر می‌کنند و یا در یوتیوب، البته در گذشته بیشتر در وب سایت شخصی اتفاق می‌افتاد اما اکنون کمی فضا تغییر کرده و کاربران امروزه به راحتی با عضویت در یک شبکه اجتماعی مثل اینستاگرام یا یوتیوب این فرصت را خواهند داشت که تولید محتوا کنند و حتی بوسیله همین تولید محتوا به محبوبیت و جایگاه اجتماعی دست یابند. زیبا نیست؟

 

در چه موضوعی ولاگ درست کنم؟

شما در هر موضوع که تمایل داشته باشید می‌توانید یک ولاگ درست کنید مثلاً درباره چه موضوعاتی؟

 • یک روزه کاری شما یا روزمرگی شما
 • از اتفاقات یک سفر و ماجراجویی شما
 • از علاقمندی های شما
 • از افکار و نظریات خود
 • آموزش از تخصص و مهارت های که دارید
 • انتقال تجربه
 • و…

 

چگونه ولاگ درست کنم؟

امروزه با توسعه فناوری و تکنولوژی دست تمام ما یک گوشی هوشمند با کلی قابلیت جالب و خفن وجود دارد. ما از این همراه می‌توانیم کمک بگیریم و وقایع رو ضبط کنیم (ویدیو تهیه کنیم) سپس با همان گوشی در دست خود صحنه های را کنار یکدیگر قرار دهیم و به اصطلاح ادیت (تدوین) ویدیو کنیم صداهای جذاب به ویدیو اضافه کنیم و صحنه های را با تکنیک های Slow motions یا Hyperlapse ادیت کنیم، موزیک های جذاب روی صحنه های مختلف ویدیو قرار دهیم و اگر نیاز بود هر ازگاهی از افکت های صدا برای افزایش جذابیت ویدیو استفاده کنیم.

اپلیکیشن های کاربردی روی گوشی های هوشمند ما نصب می‌شود نظیر اینشات inshot ، ویوا ویدیو ، kinemaster و… که دستیار ما در ساخت ویدیوهای جذاب برای ولاگ ما می‌شود. این اپلیکیشن های موبایل سادگی خاصی دارند و کار با آنها خیلی سخت و غیرممکن نیست. البته برخی ولاگر ها ممکن از نرم افزارهای حرفه ای تر مثل پریمیر و افترافکت و ادیوس و… برای ساخت ویدیو بهره بگیرند که مخصوص کامپیوتر است و این کاملاً به موضوع ولاگ و تسلط ولاگر بستگی دارد.

آیا ولاگر ها همه کارها را به تنهایی انجام می‌دهند؟

این کاملاً بستگی دارد، مثلاً ممکن است ولاگری باشد که از دوستان خود برای ساخت ولاگ کمک بگیرد و یا حتی یک تدوین گر حرفه ای برای ادیت ویدیوهای خود استخدام کند، اما اغلب ولاگر ها به تنهایی هم می‌توانند از پس تمام این کارها بربیایند و به خوبی با تکنیک های فیلمبرداری و ادیت ویدیو آشنا هستند و از ابزارهای رایج برای اینکار بهره می‌گیرند خصوصاً زمانی که ابتدای کار هستن و ممکن کسی به آن ها کمک نکند و یا درآمد کافی برای استخدام نداشته باشند.

ویژگی های ولاگر موفق

یک ولاگر حرفه ای چه استانداردهای را باید رعایت کند؟

در تهیه و ساخت یک ولاگ خوب و عالی چه نکات و استانداردهای وجود دارد؟ خیلی دقیق نمی‌توان گفت چون هر ولاگر می‌تواند موضوع متفاوتی داشته باشد اما به بخشی از آنها در ادامه اشاره می‌کنیم.

 • موضوع جذاب و خلاقانه

اینکه یک موضوع جذاب و خلاقانه برای ولاگ خود انتخاب کنید که حوصله مخاطب را سر نبرد و واقعا هم جذابیت داشته باشد که مخاطب آن را پیگیری کند.

 • حس کنجکاوی در مخاطب

ولاگی واقعا موفق است که بتواند حس کنجکاوی در مخاطب را تحریک کند اینکه مدام علاقمند باشد ادامه ویدیو را ببینید و یا صحنه های که خود هیچگاه فرصت تجربه آنهارا پیدا نمی‌کند را در ولاگ شما لمس کند.

 • تکنیک های ادیت ویدیو

هر چه ویدیو شما مهندسی تر باشد و از سکانس های متعدد و جذاب استفاده شده باشد و با تکنیک های میکس و صداگذاری و افکت ادغام شود قطعاً روایت شما را جذاب تر و دلنشین تر خواهد کرد. بهتره که روایت یا بلاگ شما یک مسیر طولانی و یکنواخت و کسل کننده نداشته باشد.

 • تعامل با مخاطب

برقراری ارتباط و تعامل با مخاطب در ساخت ولاگ یعنی همه چیز! هیچ گاه تصویر نکنید در ولاگ شما با لنز دوربین خود صحبت می‌کنید بلکه در واقع لنز شما دریچه ای است برای ارتباط با مخاطبینی که شما را دنبال و پیگیری می‌کنند پس خیلی صمیمی و تاثیرگذار باشید این ارتباط را زنده و کاملاً قابل لمس نگه دارید تا مخاطب هنگام ویدیو تصور این را داشته باشد که دقیقاً دارید با او صحبت می‌کنید.

ولاگر کیست؟ درآمد ولاگر

درآمد یک ولاگر از چه راهی است؟

حتماً شما هم دوست دارید بدانید که یک ولاگر از چه راهی به درآمد می‌رسد؟ و یا فرصت های درآمدزایی یک ولاگر به چه صورت است؟

حقیقت این است که یک ولاگر روش های درآمدزایی مختلفی را می‌تواند داشته باشد که شاید بیشترین آن تبلیغات است که حتماً شما هم در اینستاگرام و یا یوتیوب مشاهده کردید که یک ولاگر برای ولاگ خود یک اسپانسر را معرفی می‌کند و یا در طول ولاگ از محصولات و خدمات یک برند یا کسب و کار سخن می‌گوید. البته تا زمانی که جایگاه مناسبی نزد مخاطبین خود و جامعه هدف خود پیدا نکرده باشید هیچ برند یا کسبوکاری ممکن است به سراغ شما نیاید پس قبل از توقع برای تبلیغات باید ولاگ خود را به یک شرایط مناسب رسانده باشید.

روش دیگری که بسیار هم در حال رشد است و ما در آکادمی انار سعی داشتیم همیشه فرهنگ آن را شکل دهیم ولاگر و بلاگر شغلی است، یعنی شما در هر شغل و سمتی که هستید ولاگر کار خود شوید، از معضلات و روزمرگی های خود ویدیو تهیه کنید، از تخصص خود با دیگران اشتراک تجربه کنید و آموزش هم بدهید، اینکار به شما کمک می‌کند فرد شناخته شده ای در حوزه کاری خود شوید و در نهایت افراد زیادی هم با کار شما آشنا شوند این می‌تواند کمک کند که شما فروش محصول هم داشته باشید در واقع با یک تیر چند نشان را هدفگیری کرده اید.

مثال‌های زیادی می‌توانم برای ولاگر های شغلی بزنم مثل: یک هنرمند صنایع دستی که از مسیر ساخت محصولات هنری خود فیلم تهیه می‌کند و در این مسیر از سختی ها و ظرافت های کارش می‌گوید حتی به این وسیله ارزش کار خود را به مخاطب نشان می‌دهد و می‌تواند هزینه بالای کار هنری خود را نیز توجیه کند، وقتی عاشقانه کاری را انجام می‌دهید مخاطب با آن ارتباط برقرار می‌کند و حتی عاشق محصول شما می‌شود و برای تهیه آن اقدام می کند.

 

چگونه ولاگر موفقی در کار خود شویم؟ (پیشنهاد جذاب)

اگر شما هم علاقمند هستید که به یک ولاگر حرفه ای در حوزه مورد نظر خود تبدیل شوید یک دوره آموزشی بسیار جذاب در این زمینه در آکادمی انار وجود دارد با نام آموزش بلاگری اینستاگرام، اگر تمایل دارید در اینستاگرام یک بلاگر یا ولاگر شوید حتماً در این دوره آموزشی شرکت کنید چرا که در کنار آموزش قدم به قدم اینکار یک مربی در کنار شماست که به شما مشاوره دهد راهنمایی کند و شما را تا رسیدن به هدف خود همراهی کند. صفر تا صد تولید محتوا و ساخت محتوای ویدیویی در این دوره آموزش داده شده است و فقط کافیست که شماره خود را در کادر زیر وارد کنید تا ما با شما تماس بگیرید و یا خودتان برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید تا شما را در این مسیر همراهی کنیم.

شماره پشتیبانی ویژه دوره آموزش بلاگری (ولاگری) : 09013231997

 

ممنون از اینکه تا این انتها ما را همراهی کردید، امیدوارم که اطلاعات ارزشمندی را از این مقاله بدست آورده باشید.

دوره ادمینی اینستاگرام
, ,
نوشتهٔ پیشین
آموزش سئو وردپرس با افزونه Yoast SEO
نوشتهٔ بعدی
تفاوت ریچ و ایمپرشن در اینستاگرام

این مطالب نیز به شما پیشنهاد میشود…

1 1 رای
رتبه بندی مقاله
اشتراک
اطلاع از:
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات
فهرست
0
درباره این مطلب نظری دارید؟x