اینستاگرام یا وب سایت؟

وب سایت یا اینستاگرام؟ کدام بهتر است؟

برای کسب و کار کدام بهتر است؟ اینستاگرام یا وب سایت؟

سلام خدمت همراهان ارزشمند آکادمی انار، شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد برای کسب درآمد اینستاگرام یا وب سایت؟ کدام بهتر است؟ یا برای شروع کدام را انتخاب کنم؟ وب سایت یا اینستاگرام؟ قصد داریم یک نقد و بررسی منصفانه در این زمینه داشته باشیم، پس پیشنهاد میکنم که حتماً چند دقیقه وقت بذارید و دقیق با این مطلب همراه آکادمی انار باشید.

متاسفانه بسیاری از نقد ها درباره اینکه اینستاگرام بهتر است یا وب سایت؟ وجود دارد که افرادی که کار طراحی سایت انجام می دهند سعی در طرفداری از وب سایت دارند و افرادی که مدیریت اینستاگرام انجام می دهند وزنه ترازو را به سمت پیج در اینستاگرام سوق می دهند. اما ما قصد داریم به صورت دقیق این دو را با هم بررسی کنیم و مزایا و معایب هر کدام را مورد آنالیز قرار دهیم.

 

هر دو ابزاری از دیجیتال مارکتینگ هستند!

لازم است ابتدا به این موضوع اشاره کنیم که وب سایت و پیج اینستاگرام هر دو ابزاری از دیجیتال مارکتینگ هستند و کانال های برای بازاریابی آنلاین به حساب می آیند، پس هر دو ابزار ارزشمند هستند و بدون شک در حال صحبت از دو کانال مهم و کلیدی از بازاریابی دیجیتال و آنلاین هستیم.

وقتی داریم از بازاریابی آنلاین صحبت میکنیم پس باید در نظر داشته باشیم چه چیزی را ارائه میکنیم؟ ما یک فروشگاه هستیم و یک محصول فیزیکی می فروشیم؟ ما یک شرکت هستیم و خدماتی ارائه می کنیم؟ یا قرار است از طریق تولید محتوا به مخاطب قابل توجهی برسیم و سپس از طریق تبلیغات کسب درآمد کنیم؟ پس یاید بدانیم که محصول ما چیست و در کجا مشتریان ما حضور دارند؟!

 

ویدیو: اینستاگرام بهتره یا وب سایت؟

برای درک بهتر موضوع می توانید ویدیو زیر را مشاهده کنید.

 

راه اندازی کدام هزینه بیشتری می طلبد؟ اینستاگرام یا وب سایت؟

اولین موردی که باید به آن توجه داشته باشیم این است که راه اندازی کدام یک از کانال ها هزینه بیشتری می طلبد؟ اینستاگرام یا وب سایت ما؟ بدون شک راه اندازی یک وب سایت هزینه های دارد که باید به آن توجه داشته باشید، از بدیهی ترین هزینه های که برای یک وب سایت باید کنید، خرید دامنه و هاست است. اگر با طراحی سایت آشنا نباشید و قصد برون سپاری داشته باشید هم هزینه های طراحی وب سایت را در نظر بگیرید، همچنین مواردی مثل عکاسی از محصولات، تولید محتوا و پشتیبانی و نگهداری هم به آن اضافه کنید. علاوه بر این وب سایت به تنهایی کافی نیست، باید برای آن بازاریابی شود، رایج ترین کانال ورودی به وب سایت سئو (یا همان بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجوگر مثل گوگل) می‌باشد. پس اگر به سئو هم آشنایی ندارید هزینه های اینکار را هم به آن اضافه کنید.

اما در طرف دیگر ماجرا اینستاگرام یک شبکه اجتماعی رایگان است که هر کسی در عرض چند ثانیه می تواند ثبت نام کند و یک صفحه اختصاصی داشته باشد، تمرکز شما در اینستاگرام روی تولید محتوا است. همچنین اگر دانش فنی نداشته باشید هیچ جای نگرانی نیست چون شما فقط وظیفه تولید محتوا در اینستاگرام را بر عهده دارید.

بازاریابی وب سایت و اینستاگرام

هر دو کانال نیاز به دیده شدن دارند، تاسیس یک وب سایت یا ایجاد یک صفحه در اینستاگرام به تنهایی کافی نیست، شما باید دیده شوید، در اینستاگرام به کمک تولید محتوا و تبلیغات می توانید در معرض دید افراد بیشتری در این شبکه اجتماعی باشید. در وب سایت هم با تولید محتوا و بهینه سازی وب سایت می توانید از گوگل و موتورهای جستجوگر ورودی های قابل توجهی دریافت کنید که البته این مسیر در وب سایت ها کمی نیازمند زمان است. البته راه دیگری هم وجود دارد تبلیغات گوگل، به این کمپانی پول می پردازید و در ازای آن بلافاصله شما را در نتایج گوگل نمایش می دهد و بابت هر کلیکی که از کاربر دریافت می کنید به گوگل پول می پردازید. البته لازم به ذکر است منابع دیگری هم مثل تبلیغات کلیکی و بنری هم وجود دارد اما رایج ترین روش بازاریابی و دریافت ورودی برای وب سایت ها از گوگل می باشد.

کدام مطمئن تر است؟

اما به نظر شما کدام مطمئن تر است؟ اینستاگرام یا وب سایت؟ به طور کلی شبکه های اجتماعی کمک کننده های بسیار خوبی هستند، اما از آنجا که تجربه و سابقه نشون داده هر شبکه اجتماعی یک مدت زمانی داره و ممکن با عوامل مختلفی مثل: کوچ کاربران، فیلترینگ از طرف دولت ها، تحریم ها و… به عمر خود پایان دهد. در این مورد می توان گفت که وجود یک وب سایت در کنار شبکه های اجتماعی به شما کمک می کند که همیشه در دسترس مخاطبین خود باشید.

همچنین به این مورد توجه داشته باشید که وب سایت بیس اصلی کسب و کار شماست و مقایسه اینکه اینستاگرام بهتر است یا وب سایت اصلاً کار درستی نیست، چرا که هر دو کانال های قدرتمندی در دیجیتال مارکتینگ به حساب می آیند که شما می توانید از هر دوی آنها استفاده کنید تا به کسب و کار خود توسعه بخشید. اما مسئله اصلی این است که با توجه به تخصصی بودن وب سایت بهتر است ابتدا از پلتفرم کم هزینه تر کار خود را آغاز کنید و کم کم اطلاعات خود را در زمینه وب سایت ها افزایش دهید و کسب و کار خود را در مرحله یا فاز بعدی به وب سایت مجهز کنید.

خب شاید ابتدای کار هزینه ها و زمانی که برای یک وب سایت لازم است صرف کنید، را نداشته باشید.

 

اینستاگرام و وب سایت مکمل هم هستند

در حال حاضر اینستاگرام بزرگترین ویترین آنلاین به حساب می آید، بیش از 30 میلیون کاربر ایرانی در این پلتفرم فعال است، فرصت کم نظیر برای دیده شدن کسبوکار شما در چشم میلیون ها ایرانی، در طرفی وب سایت ابزار ارزشمند دیجیتال مارکتینگ که می تواند فروش شما را چندین برابر کند و 24 ساعته به مشتریان شما خدمات رسانی کند، میلیون ها نفر هر روز در ایران در گوگل نیاز خود را جستجو می کنند و اگر می‌خواهید جلوی چشم مخاطبین خود باشید باید در گوگل هم بالا باشید. برای آشنایی و تسلط به سئو و بهینه سازی وب سایت می توانید در دوره (ستارگان سئو) شرکت کنید.

اگر می خواهید خودتان یکبار برای همیشه طراحی سایت یاد بگیرید، می توانید در دوره (طراحی سایت بدون کدنویسی) شرکت کنید و چنانچه علاقمند به یادگیری و تکنیک های رشد در اینستاگرام هستید می توانید در (دوره 0 تا 100 اینستاگرام) شرکت کنید.

 

برای شروع کدام را انتخاب کنم؟

همانطور که گفته شد مسلماً در ابتدای کسب و کار کم کردن هزینه ها بسیار اهمیت دارد و شما باید تا جایی که میشه نسخه اولیه از کسب و کارتان با کمترین هزینه در اختیار مخاطبان قرار بگیرد، برای همین می توانید از یک صفحه در اینستاگرام شروع کنید، اگر نمیدانید که چگونه در اینستاگرام رشد کنید به لینک (آموزش اینستاگرام) مراجعه کنید.

در ادامه زمانی که به حدی از مخاطب و فروش رسیدید می توانید برای توسعه کسب و کار خود یک وب سایت تاسیس کنید، البته همیشه به شما پیشنهاد میکنیم که خودتان اطلاعات لازم در این زمینه را بدست بیاورید چون بهتر از هر کسی به کار خود و مشتریان خود تسلط دارید، امروزه بالا آوردن یک سایت کار چندان سختی نیست و در وب سایت آکادمی انار هم آموزش های کاربردی زیادی برای این منظور وجود دارد.

 

در اینستاگرام زودتر به نتیجه میرسیم؟

باید بدانیم که ماهیت اینستاگرام یک شبکه اجتماعی است، وب سایت به نگهداری و زمان بیشتری نیاز دارد اما حتی اگر یک نفره کارها را پیش می‌برید بازهم قادر هستید که اینستاگرام را خودتان شخصاً مدیریت کنید، اینستاگرام زمان کمتری نسبت به وب سایت از شما میگیرد و در نهایت می توانید خیلی سریع به اولین فروش دست پیدا کنید، البته باید بدانید که اگر اصولی اینکار را آغاز کنید به نتیجه میرسید، چون کسی که تجربه بازاریابی در اینستاگرام را نداشته باشد نمی تواند تصمیمات درستی بگیرد و از تمام پتانسیل های این شبکه اجتماعی نهایت استفاده را ببرد، پس پیشنهاد میکنم همیشه آموزش ببینید و از تجربیات افرادی که در این زمینه فعال هستند بهرمند شوید.

 

جمع بندی:

امیدوارم که مقاله ” وب سایت یا اینستاگرام؟ کدام بهتر است؟ ” برای شما مفید بوده باشد، من تمام تلاش خودم را کردم که تجربیاتی که در این باره داشتم را بدون کم و کاستی با شما در میان بگذارم، همه ما هدف اول کسب و کارمان فروش است پس نباید هیچ گاه از هیچ کانال بازاریابی متعصبانه دفاع کنیم، هر چیزی که ما را زودتر به اهداف نزدیک کنه ابزار خوبیه، امیدوارم که صادقانه بیان کرده باشم، آرزوی موفقیت و پیشرفت روز افزون برای شما و کسب و کارتان دارم.

امیرحسین فخاری

دوره ادمینی اینستاگرام
,
نوشتهٔ پیشین
دیدگاه در وردپرس
نوشتهٔ بعدی
چگونه کسب درآمد از اینستاگرام را شروع کنیم؟

این مطالب نیز به شما پیشنهاد میشود…

0 0 رای ها
رتبه بندی مقاله
اشتراک
اطلاع از:
guest

6 نظرات
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی‌ترین
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات
فهرست
6
0
درباره این مطلب نظری دارید؟x