آموزش خرید دامنه دات آی آر

چگونه دامنه دات آی آر بخریم؟

آموزش ثبت دامنه .ir

اگر در حال طراحی سایت برای خودتان یا دیگران هستید و یا به شخصی برای طراحی سایت خود هزینه دادید تا وب سایت شما را طراحی کند. به هر حال حتماً در این مراحل به مرحله خرید دامنه دات آی آر برخورد کردید. اما چگونه دامنه دات آی آر بخریم؟ آموزش ثبت دامنه .ir را در این مقاله با هم مرور می‌کنیم و بازهم در انتهای مقاله اگر سوالی برای شما باقی ماند می‌توانید در بخش نظرات همین مقاله بپرسید تا پاسخ دهیم.

 

دامنه ها را از کجا بخریم؟

اگر در گوگل جستجو کنید تعداد زیادی از شرکت ها هستند که خدمات فروش و ثبت دامنه را انجام می‌دهند و به راحتی می‌توانید پسوندهای مجاز اینترنت را خریداری و استفاده کنید. تفاوت آن چنانی وجود ندارد که از چه شرکتی دامنه را تهیه کنید فقط توجه داشته باشید که حتماً شرکت مورد نظر مطمئن باشد و دامنه را به نام شما تهیه کنند. خب برخی اوقات پیش آمده که فردی که طراحی سایت برای شما انجام میداده دامنه را به اسم خود گرفته و این موضوع می‌تواند برای شما در آینده مشکل ایجاد کند. پس دو نکته مهم

  1.  دامنه را از مراکز مجاز و مورد اطمینان تهیه کنید.
  2. حتماً دامنه خریداری شده به نام شما و یا شرکت شما باشد.

پس ما تمامی دامنه ها و پسوندهای رایج را می‌توانیم از شرکت های هاستینگ تهیه کنیم اما برای خرید دامنه دات آی آر کمی ماجرا فرق دارد. ما به عنوان صاحب دامنه حتماً باید قبل از ثبت دامنه در سامانه‌ای به نام نیک یا همان اِن آی سی، ثبت نام کنیم. NIC.ir

در واقع حتی اگر شخصی قرار است دامنه دات آی آر برای شما تهیه کند، بازهم شما ابتدا باید در سایت NIC.ir ثبت نام کرده باشید و دارای یک شناسه ایرنیک باشید و با در اختیار قرار دادن شناسه خود به طراح سایت، دامنه را به نام شما خریداری می‌کند.

 

آموزش ثبت نام در ایرنیک

خب ابتدا برای ثبت نام وارد سایت Nic.ir شوید.

ساخت شناسه کاربری ایرنیک

پس از مراجعه به سایت ایرنیک طبق تصویر بالا روی گزینه ساختن شناسه کاربری کلیک کنید تا صفحه مربوط به ساخت شناسه ایرنیک برای شما باز شود. سپس با صفحه زیر مواجه می‌شوید. که با توجه به نوع شناسه می‌توانید مراحل ثبت نام را انتخاب کنید، برای مثال می‌توانید به عنوان یک شخص حقیقی یا شخص حقوقی یا سازمانی ثبت نام کنید. مراحل ثبت نام برای هر کدام متفاوت است.

اگر یک شخص حقیقی هستید که یک دامنه شخصی را ثبت می‌کنید باید در بخش شخص حقیقی روی گزینه تکمیل فرم و دریافت شناسه کلیک کنید.

ثبت نام شخص حقیقی در ایرنیک

پس از کلیک روی تکمیل فرم و دریافت شناسه، وارد صفحه جدیدی می‌شوید که از شما اطلاعاتی برای ثبت نام می‌خواهد، اگر شخص حقیقی را انتخاب کرده باشید اطلاعات خاصی از شما نمی‌خواهد و اگر تابع ایران باشید نیاز نیست قسمت گذرنامه را چیزی بنویسید، خالی رها کنید. در نهایت با اطلاعاتی نظیر، نام و نام خانوادگی، ایمیل، شماره ثابت و کدپستی و کدملی و… ثبت نام شما تکمیل می‌شود. با دقت موارد را پر کنید و به سوال امنیتی هم پاسخ دهید. سپس در انتهای صفحه با گزینه رابط های مجاز روبرو می‌شوید که در ادامه توضیح می‌دهم که چیست و کدام را انتخاب کنید.

رابط های مجاز چیست؟

در انتهای صفحه یعنی آخر فرم شما یک گزینه وجود دارد که از شما می‌خواهد رابط های مجاز برای شناسه کاربری خود را انتخاب کنید بهتر است که روی گزینه آزاد برای نمایندگان فروش انتخاب کنید و فرم را تکمیل کنید اما در زیر توضیح می‌دهم که این سه رابط چه کاربردی دارند؟

خصوصی: تنها خودتان می‌توانید این شناسه را به عنوان صاحب امتیاز یا هر یک از رابط‌های دامنه قرار دهید. یعنی فقط شما می‌توانید دامنه برای خودتان بگیرید و در واقع شرکت طراحی سایت یا هاستینگ ها یا در واقع نمایندگان مجاز فروش نمی‌توانند برای شناسه شما دامنه‌ای را ثبت کنند.

آزاد برای نمایندگان فروش: فقط نمایندگان فروش ایرنیک و یا خودتان می‌توانید این شناسه را به عنوان صاحب امتیاز یا هریک از رابط‌های دامنه قرار دهید. در واقع این گزینه یعنی شما اجازه می‌دهید که اشخاصی که جز نمایندگان مجاز فروش در ایرنیک هستند نیز علاوه بر خودتان بتوانند دامنه به نام شما بزنند. اگر کار طراحی سایت شما را کسی انجام می دهد حتماً لازم است که این گزینه را انتخاب کنید تا بتوانند دامنه را برای شما با هویت خودتان ثبت کنند.

آزاد: همهٔ کاربران ایرنیک می‌توانند این شناسهٔ را به عنوان صاحب امتیاز یا رابط برای دامنه قرار دهند. این مورد یعنی هر کسی می‌تواند برای شما دامنه تهیه کند. که انتخاب این گزینه را پیشنهاد نمی‌کنیم.

 

بعد از تکمیل فرم روی بازنگری کلیک کنید. سپس وارد صفحه‌ای می‌شوید که اطلاعاتی که وارد کردید را یک بازنگری داشته باشید تا اشتباهاً اطلاعاتی را وارد نکرده باشید تائید را بزنید و در نهایت یک صفحه به شما نمایش داده می‌شود که شناسه ایرنیک شما را نمایش می‌دهد. آن شناسه را یادداشت کنید چرا که هر زمان قصد خرید دامنه دات آی آر داشتید باید این شناسه یا ایمیلی که با آن شناسه را ایجاد کردید را وارد کنید.

البته اطلاعات ساخت حساب شما در ایرنیک به ایمیل شما ارسال می‌شود. همچنین تمامی اطلاعات ایرنیک و دامنه های که به نام شما هستند از طریق ایمیل به شما اطلاع داده می‌شود پس همیشه حواستان به ایمیل های ایرنیک باشد و هر تغیییری حتی توسط طراح سایت شما در دامنه انجام شود بلافاصله به شما ایمیل داده می‌شود و کاملاً همه چیز زیر نظر شما خواهد بود.

 

بررسی هویت دامنه آی آر

برای بررسی دامنه .ir کافیست در باکس بالای وب سایت nic.ir نام دامنه مورد نظر خود را وارد کنید. فقط توجه داشته باشید که حتماً باید دامنه ir باشد یعنی یک دامنه .com را در این باکس قرار ندهید. پس از وارد کردن نام دامنه مورد نظر اینتر بزنید.

بررسی هویت دامنه آی آر

 

جمع بندی:

در این مقاله از آکادمی انار به موضوع چگونه دامنه دات آی آر بخریم؟ پرداختیم. چنانچه قصد دارید دامنه .ir خریداری کنید حتما لازم است که یک شناسه در وب سایت ایرنیک ایجاد کنید. که آموزش کامل ثبت نام در این صفحه برای شما قرار گرفته و کافیست که مطالعه کنید و اگر سوالی باقی ماند در بخش نظرات همین مقاله بپرسید. هر شخصی که دامنه دات آی آر دارد حتماً باید در سایت NIC.ir ثبت نام کرده باشد.

دوره ادمینی اینستاگرام
نوشتهٔ پیشین
کسب درآمد از وردپرس
نوشتهٔ بعدی
ایده نمایشگاه ماشین در اینستاگرام

این مطالب نیز به شما پیشنهاد میشود…

نتیجه‌ای پیدا نشد.

0 0 رای ها
رتبه بندی مقاله
اشتراک
اطلاع از:
guest

0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش تمام نظرات
فهرست
0
درباره این مطلب نظری دارید؟x